Dziś obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jedynego powstania narodowego, które było w pełni zwycięskie. Dlatego dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić właśnie temu wydarzeniowi.

Najważniejszym aspektem, który przyczynił się do zwycięstwa było całkiem inne podejście do sprawy zachowania polskości i polskiego stanu posiadania. Nie wybrano wówczas strategii powstańczej z góry skazanej na klęskę i skąpanej w morzu krwi przez zaborców, ale wybrano alternatywną koncepcję jaką była praca organiczna, u podstaw, w celu rozbudowy siły ekonomicznej i kulturalnej ludności polskiej. Zaczęto więc organizować sieć polskich organizacji społecznych i gospodarczych, w których to realizowano tajne szkolenia wojskowe. Dochodziło również do sytuacji, gdzie zachęcano do wstępowania w szeregi armii pruskiej, aby następnie zdobyć przeszkolenie wojskowe i przekazać je pozostałym członkom organizacji polskich.

Gdy w Niemczech rozwijał się kryzys, który dotarł również do Wielkopolski, zaczęły wybuchać liczne rewolucje i bunty żołnierzy. Wydawało się to doskonałym momentem by wyrwać z rąk okupanta polską ziemię. Zaczęto organizować broń i amunicję, a ta pochodziła często z wojskowych magazynów. Bezpośrednim impulsem rozpoczęcia walk z okupantem był przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Jego przybycie wywołało spontaniczne manifestacje, które go witały. Wśród społeczności polskiej był on ceniony i szanowany dlatego jego przybycie wywołało tak żywiołowe reakcje. Następnego dnia w odpowiedzi na manifestacje przemaszerowały ulicami Poznania niemieckie wojska, które wtargnęły do Hotelu Bazar zrywając przy tym flagi polskie. Padły pierwsze strzały. Zginął pierwszy powstaniec Franciszek Ratajczak. Rozpoczęły się walki, które ogarnęły całą Wielkopolskę. Odbijane z rąk zaborców były kolejne miasta.

Kluczowym momentem dla Powstania był kwiecień i maj 1919 r. Niemcy nie chętnie chciały oddać Polsce Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk. Po zakończonej wojnie zaczęli nawet gromadzić wojska, których celem miałbyć Poznań. Jednak dosadne oświadczenie francuskiego marszałka Ferdinanda Focha wywołało strach i obawę wznowienia działań wojennych na Zachodzie. Marszałek oświadczył wówczas, że jeśli wojska niemieckie zaatakują Poznań, to armia francuska wkroczy do Berlina. Stronę polską reprezentowali Ignacy Paderewski i Roman Dmowski. Podpisano Traktat Wersalski dzięki któremu losy Wielkopolski były ściśle związane z losem całej Polski. Powstanie zakończyło się sukcesem.

Kluczem do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego oprócz oczywistego bohaterstwa mieszkańców Wielkopolski były takie czynniki jak: systematyczna, oddolna praca u podstaw, budowa polskiej siły ekonomicznej i gospodarczej w Wielkopolsce, systematyczne szkolenie wojskowe i cierpliwe czekanie na dogodną koniunkturę międzynarodową.

http://mateuszkaim.pl/rocznica-powstania-wielkopolskiego/